جانم!

چند وقت پیش با یکی از دوستای متاهلم صحبت میکردم که شروع کرد به گله گذاری که مریم خوش به حالت مجردی و از هفت دولت آزادی! پرسیدم چی شده که اینطوری صحبت میکنی؟ معلوم شد خانم یه جر و بحث حسابی با همسر جونش داشته، سر اینکه چرا همکار خانم تو باید ساعت 11 شب باهات تماس بگیره و تو در جواب اون که میگه آقای فلانی... بگی جانم؟ لازم به ذکر است که هم من میدونم هم خودش که این آقای همسر چقد عاشق پیشه است و اصلا اهل این حرفا نیست اما ادبیاتش اینه. حالا بماند که این دوست ما هم زیادی شلوغش کرده اما تا یه حدی حق رو به دوست جونم میدم نه اینکه بخوام جانبداری بکنم بل به این خاطر که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

شاید به نظر بیاد که زیادی به سنت پایبندم یا افکارم قدیمیه یا دوره این حرفا گذشته، اما به نظرم هرچند که دوره زمونه خیلی تغییر کرده یه سری چیزا هست که توو هر زمانی باید رعایت بشه.

قبلنا شما به هرکی میرسیدی نمیگفتی دوستت دارم، عزیزم، قشنگم، فدات شم، قربون تو، دورت بگردم، دردت به جونم، عزیز دلم و ...

اگه قبلنا مثلا یه پسری با این ادبیات با یه دختری حرف میزد همه میفهمیدن که اینا دوستای فابریک هم هستن یا حتی میتونم بگم این عبارات فقط بین همسرا رد و بدل میشد.

اما حالا چی؟

هر کی از راه میرسه چایی نخورده پسرخاله میشه. اندازه بار یه کامیون از این کلمات نثارت میکنه. البته قبول دارم بعضیا این ادبیاتشونه و واقعا منظور خاصی هم ندارن اما به نظرم واسه خیلیا معنیِ زبون بازی بده.

حالا چرا به نظرم طبق سنت عمل کنیم بهتره؟ به 2 دلیل:

اول اینکه به نظرم این عبارات خیلی قشنگ و ناب و پر از احساسن و ارزش دارن که نباید هرجایی و برای هر کسی خرجشون کرد. باید یاد بگیریم هر زمان و در ارتباط با هر شخصی چطور صحبت کنیم.

دوم اینکه وقتی یکی از طرف ده نفر میشنوه عزیزم دوستت دارم ( بماند که بعضیا حتی از طرف یک نفر هم نمیشنون!! ) خوب حق بدین که بیچاره گرگیجه بگیره، ندونه کی داره واقعیتو میگه. این میشه که وقتی شاهزاده رویاهاش پیتیکو پیتیکو میاد و بهش میگه عزیزم بپر بالا، همینطوری مات و بی احساس نگاش میکنه و تا بخواد بفهمه آیا این یکی راست میگه یا نه؟ موقعیت از دست رفته.

اما از طرفی هم با هر عزیز دلمی که میشنوی قند تو دلت آب نمیشه و گول نمیخوری، یاد میگیری که هر عزیزمی عزیزم نیست ( بر وزن هر گردی گردو نیست ) و البته این بخش غم انگیز ماجرا هم میتونه باشه.

بارالها امید شنیدن یه عزیزدلم ِ جانانه و از ته دل را از ما مگیر.

7 سال پیش